Celestron Skymaster 25X100FZ waterproof Binocular ,multicoated with aluminium case-New arrival
Product Parameters
About this item
  • Powerful 25x magnification: With our enhanced SkyMaster 25x100, you get massive 100mm objective lenses, Celestron’s largest aperture available in a binocular. This is ideal for those who love astronomy binoculars.
  • Includes tripod adapter: As an additional convenience to your sky-watching activities, our 100mm SkyMaster powerful binoculars include an integrated photo tripod adapter for easy hands-free use and portability.
  • Bright, sharp viewing and bak-4 prisms: The SkyMaster is a favorite among those who view in dim conditions near dawn and dusk or for astronomy purposes. BaK-4 prisms deliver excellent light transmission for brighter and sharper image quality.Exit Pupil:0.16 inch
  • Protective rubber covering for ultra-firm grip
PERFECT FOR:
Magnification: 25x
Objective lens diameter: 100mm
Eyepiece structure: 5 pieces/3 groups
Objective lens structure: 2 elements/2 groups
Exit pupil diameter: 4mm
Field of view: 2.6°
Linear field of view: 45m at 1000m
Exit pupil distance: 16mm
The closest focusing distance: ≤35m
Light transmittance: ≥85%
Objective lens coating: FMC
Prism: BAK4
Diopter adjustment: ±12
Diopter adjustment range: ±4
Interpupillary distance adjustment range: 56mm-74mm