SKYMASTER 15-35X70MM ZOOM PORRO BINOCULARS
GENERAL
Magnification:    15-35x
Objective Lens Diameter:    70mm (2.75")
Focal Length of Objective Lens:    279.62mm (11")
Angular Field of View:    2.2°
Linear Field of View (@1000 yds) / @1000 m):    111 ft (38.4 m) @15x
Exit Pupil:    4.7 @15x / 2.0 @35x
Eye Relief:    20.3mm @15x
Close Focus:    73.8 ft (22.5 m)
Interpupillary Distance (max):    72mm (2.83")
Interpupillary Distance (min):    56mm (2.20")
Diopter Adjustment Range:    -4 to +10
Twilight Factor:    37.41
Relative Brightness:    12.25
Limiting Stellar Magnitude:    Ideal: 11.73
Moderate: 10.73
Poor: 9.73
Lens Coatings:    Multi-Coated
Prism Glass (Type):    BaK-4
Prism Coatings:    N/A
Weight:    53oz (1503 g)
Environmental Protection:    Water Resistant
Nitrogen Filled:    No
Tripod Adaptable:    Yes
Carrying Case:    Nylon
Dimensions:    228mm x 120mm x 300mm (9.0" x 4.7" x 11.8")